Hospicjum Domowe

Jesteśmy pierwszym na Śląsku zespołem opieki paliatywnej przeznaczonym wyłącznie dla dzieci. Obejmujemy specjalistyczną opieką nieuleczalnie chore dzieci w miejscu zamieszkania, gdy lekarz i rodzice podejmą decyzję o zakończeniu leczenia w szpitalu. Umożliwiamy rodzicom prowadzenie całościowej opieki w domu.

Bardzo ważne jest dla nas wspieranie rodziny w ciężkich dla niej chwilach. Naszym celem jest zmniejszenie cierpienia i poprawa jakości życia zarówno chorego dziecka, jak i członków całej rodziny.

Jak pomagamy?

  • Twoją rodziną zaopiekuje się doświadczona w pediatrycznej opiece paliatywnej pielęgniarka. To ona będzie się z Wami kontaktować i załatwiać większość spraw. Każda pielęgniarka ma pod opieką kilkoro pacjentów w tym samym czasie. Planowe, tzn. uzgodnione wcześniej z Państwem, wizyty pielęgniarki odbywają się w godzinach 10.00-15.00 w dni robocze.
  • W zespole hospicjum, poza pielęgniarkami i lekarzami są również: pracownik socjalny, dwóch psychologów i fizjoterapeuci
  • Ponadto otrzymacie Państwo możliwość bezpośredniego kontaktu telefonicznego z pielęgniarką dyżurną (numer czynny przez całą dobę), która jest w stałym kontakcie z lekarzem dyżurnym hospicjum. W sytuacjach nagłych będziecie mogli liczyć na wizytę pielęgniarki lub lekarza, z czasem dojazdu do 2 godzin.
  • Po śmierci dziecka hospicjum oferuje wsparcie w żałobie dla rodziców i rodzeństwa.
  • Oferowana przez nas domowa opieka paliatywna jest dla Państwa bezpłatna. Finansuje ją Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wpływy te, to tylko 40% naszych potrzeb, o pozostałe środki musimy zabiegać u ofiarodawców i donatorów.
  • Przed rozpoczęciem współpracy możemy Państwu umożliwić bezpośredni kontakt z rodzicami któregoś z naszych pacjentów z podobnym schorzeniem. Możecie spotkać się z już doświadczoną chorobą dziecka rodziną, aby dowiedzieć się na czym w praktyce polega domowa opieka paliatywna.

Procedura zgłoszenia dziecka

Po rozważeniu czy nasza pomoc jest państwa dziecku i Państwu potrzebna, prosimy rodzica/opiekuna prawnego
o kontakt telefoniczny bądź osobisty
w celu ustalenia wizyty wstępnej na której, wraz z lekarzem hospicjum, będziecie Państwo mogli się upewnić, że hospicjum domowe to właśnie ta forma pomocy jakiej potrzebujecie.

W przypadku dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych, prosimy by kontakt odbył się przez lekarza prowadzącego dziecko w szpitalu.

Niezbędnym do przyjęcia jest posiadanie elektronicznego skierowania pod opiekę hospicjum domowego dla dzieci z kodem 2181 (hospicjum domowe dla dzieci).